^Do góry

Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

Paterek

Partnerzy

nakło

Święto Niepodległości to Święto wolnej Ojczyzny

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI TO ŚWIĘTO WOLNEJ OJCZYZNY.

         W historii powszechnej dzień 11 listopada 1918 roku zapisał się głównie jako

data zakończenia I wojny światowej. Obecnie, dla nas, Polaków to przede wszystkim Narodowe Święto Niepodległości. Święto, które sprawia, że w zabieganym życiu zatrzymujemy się na chwilę i wspominamy tych, którzy walczyli o naszą wolność, składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas swoje życie.

Niestety nie zawsze można było jawnie  i uroczyście obchodzić to święto.          

            11 listopada został uznany za święto państwowe ustawą z 23 kwietnia 1937r. o Święcie Niepodległości. Jednak uroczyste obchody odbywały się już wcześniej.

Pierwsze obchody odbyły się 14 listopada 1920 roku. Wcześniej nie było to możliwe ze względu na toczące się walki o kształt granic Rzeczypospolitej. Natomiast w latach 1919-1936 obchody odbywały się w pierwszą niedzielę po 11 listopada i miały wojskowy charakter. Organizowano z tej okazji msze święte za Ojczyznę oraz uroczystości państwowe.

Dopiero w 1926 roku uznano formalnie dzień 11 listopada za datę odzyskania niepodległości.

            W czasie II wojny światowej obchodzenie Święta Niepodległości było zabronione. Pamięć jednak kultywowano konspiracyjnie, w ramach sabotażu. Na murach miast pojawiały się okolicznościowe napisy, a w miejscach trwałych symboli narodowych mocowano biało-czerwone flagi.

            Po wojnie Krajowa Rada Narodowa zniosła Święto Niepodległości w zamian ustanawiając dzień 22 lipca Narodowym Świętem Odrodzenia Polski. Do 1989 roku celebrowanie 11 listopada groziło represjami aparatu komunistycznego PRL.

Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócił Sejm Rzeczypospolitej Ludowej ustawą z 15 lutego 1989r. pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości. Natomiast 11 listopada 1997 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę głoszącą m. in.:” Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę”.

            Obecnie dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy, uroczyście świętowanym w całym kraju. Obchody, w których uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych są organizowane przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Lokalnie, na terenie całego kraju, organizowane są uroczyste msze święte, koncerty i wystawy

Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Dzięki którym przetrwał nasz język, nasza kultura i tradycja.

Z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Filia Biblioteczna w Paterku przygotowała okolicznościową wystawę pt.”Ojcowie Niepodległości”, która potrwa do 22 listopada.

Na wystawie wykorzystano materiały udostępnione przez IPN.

Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią-Filia w Paterku

Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa Paterka