Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
W czwartek 11września 2014 roku na zebraniu wiejskim w Wiejskim Domu Kultury odbyła się dyskusja i głosowanie nad funduszem sołeckim na 2015 rok. I jak co roku, ze smutkiem trzeba powiedzieć, że zainteresowanie mieszkańców było małe.
W związku z brakiem quorum sołtys wsi Mariusz Malikowski przełożył termin zebrania o 15 min. W tym czasie odbyła się dyskusja nad sprawami nurtującymi przybyłych mieszkańców. Poruszono sprawę budowy nowej szkoły w aspekcie likwidacji białej szkoły, budowy nawierzchni na ulicy 7-go Lutego, złego stanu dróg gruntowych, sprzedaży byłego boiska sportowego na "usługi sportowe", przejezdności ulicy Okrężnej. Na pytania odpowiadali: sołtys Mariusz Malikowski, radni RM Aleksandra Konieczna, Janusz Dąbrowski, Zdzisław Sell, Tomasz Miłowski radny powiatowy i dyrektor Wydaziału Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami Jarosław Derus. Dyskusja nad funduszem sołeckim rozpoczęła się od odczytania propozycji podziału środków przyznanych sołectwu. Najwięcej emocji wzbudziła prpozycja przyznania po 1000zł szkole i przedszkolu w kontekście przyznania tylko 4000 zł na budowę kanalizacji na ulicy Wyzwolenia. Ostatecznie fundusz sołecki zaproponowany przez Sołtysa przeszedł większością głosów.