^Do góry

Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

Paterek

Partnerzy

nakło

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W PATERKU

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

więcej: www.osppaterek.bnx.pl

a

Ochotnicza Straż Pożarna w Paterku powstała w 1925 roku. Jej założycielami byli: Wiktor Tuszyński, Józef Sell, Kazimierz Wnuk, Teodor Ćwikła, Antoni Oleś, Stanisław Grabarski. Początkowo remiza mieściła się w małym budyneczku przy ulicy Szubińskiej. Dzisiaj mieści się w remizie przy Wiejskim Domu Kultury. Dawniej do pożaru jechali konną sikawką, dzisiaj nowoczesnym Starem224 GBA. Tak samo wtedy jak i dzisiaj ochotników spod znaku św. Floriana cechuje odwaga i wielkie zaangażowanie w sprawach pożarnictwa i działalności społecznej na rzecz Paterka. Przez lata naczelnikiem OSP był Marian Mylcarek, społecznik, sołtys wsi Paterek i Radny Miejski.

a1

Budynek dawnej remizy na ul. Szubińskiej.

a2

Strażacy z „wozem strażackim” gotowi do akcji.

a3

a4

Ochotnicza straż Pożarna z Paterka w 1927r.- dokumenty z kroniki OSP Paterek

a5

50 lecie OSP Paterek- zdjęcie przed remizą
Ogromne zasługi dla rozwoju, sprawności i wysokiej gotowości bojowej straży ma obecny naczelnik Benedykt Gonia. Wielkie znaczenie dla zachowania ciągłości zasobów ludzkich a tym samym gotowości bojowej ma szkolenie młodzieży, którą zajmuje się druh Jarek Lepper. Funkcję prezesa OSP pełni Tomasz Miłowski. Obecnie jednostka OSP Paterek liczy 47 strażaków i 15 druhen i druhów w młodzieżówce. W 2012 roku nasi „ochotnicy” 67 razy wyjeżdżali do pożarów budynków, lasów, łąk i wypadków drogowych ratując nasze życie i mienie.
Więcej na: www.osppaterek.bnx.pl

a6

a7

a8

Współcześni spadkobiercy strażaków z 1925r.

Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa Paterka