Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Sławomir Napierała przy każdej okazji chwali się systemem odbioru śmieci. Przyjeżdżają do nas "wycieczki" z całej Polski. Burmistrz zaprasza radnych i mieszkańców, aby zobaczyli "Rozwarzyn". Czy jest się czym chwalić?
Zapraszam na wycieczkę po części wspólnej stacji przeładunkowej. W następnym odcinku zwiedzimy PSZOK-Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych Gminy Nakło.
Na zdjęciach widzimy punkt przeładunkowy śmieci zmieszanych, wspólny dla gmin. Z przodu widać wagę i biuro kierownika
Każdy samochód wjeżdża na wagę, gdzie zostaje zważony. Następnie podjeżdża pod wiatę, gdzie się rozładowuje. Spychacz wpycha śmieci pod wiatę, gdzie będą oczekiwały na transport do Wawrzynek. Do Rozwarzyna mogą przywozić śmieci tylko ci, którzy mają podpisaną umowę z Wawrzynkami. Po rozładowaniu samochód ponownie wjeżdża na wagę i zostaje zważony. Dla każdej gminy prowadzona jest osobna dokumentacja. Każdy płaci tylko za swoje śmieci. Z Wawrzynek przyjeżdża duża ciężarówka, która zostaje załadowana i zważona. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że koszt transportu wliczony jest w cenę śmieci. Oznacza to, że transport mamy gratis.