Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
W piątkowy wieczór w Wiejskim Domu Kultury w Paterku spotkali się mieszkańcy, aby wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych uczcić Święto Niepodległości. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem "Roty".Tego wieczoru śpiew połączył różne pokolenia, od kilkulatków po dziewięćdziesięciolatki. Śpiewano między innymi: "Rotę", "Pierwszą Brygadę", "Po ten kwiat czerwony", "Ułani, ułani", "Tam na błoniu", "Wojenko, wojenko", i wiele innych. Uczniom ZS im. Jana Pawła II pod kierunkiem Anny Karolczak i Anny Lemantowicz(gitara) na akordeonie akompaniował Krzysztof Jaśkiewicz. W przerwach między pieśniami ks. proboszz Mariusz Zbieranek ciekawie opowiadał historie odzyskania niepodległości w 1918 roku. Poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich dodatkowo powodował, że atmosfera stawała sie rodzinna. Wieczór zakończył się odśpiewaniem "Boże coś Polskę" i zaproszeniem na wspólne śpiewanie kolęd.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Przybyło dużo więcej mieszkańców niż na pierwsze spotkanie śpiewania kolęd w styczniu tego roku. Widać, że mieszkańcy zaakceptowali tę formę integracji i stało się to już tradycją.