^Do góry

Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

Paterek

Partnerzy

nakło

Balet z Chin w Operze Nova.

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Balet z Chin zakończył XXII Bydgoski Festiwal Operowy

W minioną niedzielę w Operze Nova podziwialiśmy nowoczesną baletową interpretację opery G. Bizeta Carmen, w wykonaniu młodego teatru baletowego z Chin. Suzon Ballet Theatre jest najmłodszą, najbardziej dynamiczną grupą taneczną dzisiejszych Chin. Są pierwszym zespołem chińskim, który przyjechał do Polski (tylko do Bydgoszczy) z baletem klasycznym. Zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, przenosząc Carmen z odległych czasów do dzisiejszej kultury chińskiej.

Muzykę do wersji baletowej skomponował Rodion Szczedrin dla swojej żony, rosyjskiej primabaleriny Mai Plisieckiej. W minioną sobotę tancerka zmarła w Niemczech, w wieku 89 lat.

Opera Carmen to ostatnie dzieło G. Bizeta – jedno z największych arcydzieł operowej literatury. Jest to historia namiętnej miłości żołnierza do pięknej Cyganki.

Tłumy widzów na stojąco nagrodziły tancerzy długimi, gorącymi oklaskami. Piękno tego baletowego wydarzenia pozostanie w nas na długo.

Niedzielne przedstawienie poświęcone było pamięci zmarłej tancerki Mai Plisieckiej.

Aleksandra Konieczna z mieszkańcami

Zdjęcia i tekst: Aleksandra Konieczna.

Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa Paterka