^Do góry

Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

Paterek

Partnerzy

nakło

Burmistrz odpowiada na pytania mieszkańców na zebraniu wiejskim.

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

 

Nadnotecki Park Przemysłowy w Paterku-stan obecny:

 

25ha gruntów uzbrojonych  we wszystkie media, w pełni przygotowanych do wejścia inwestora (gmina odkupiła od 3 właścicieli około 10 ha ziemi przyległej do strefy, które będzie uzbrajała);

 • 1 umowa jest już podpisana;
 • podpisano 10 listów  intencyjnych (różne branże);
 • po 10 latach po spełnieniu  wszystkich warunków umowy, w tym zatrudnienia, firma będzie miała prawo pierwokupu działki;
 • podjęta przez Radę Miasta uchwała zobowiązuje burmistrza do podjęcia działań w sprawie przyłączenia Nadnoteckiego Parku Przemysłowego do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (po podłączeniu przedsiębiorca uzyskuje od państwa dodatkowe ulgi, w tym podatkowe;
 • podjęte w tym zakresie działania:
 • do września 2015 roku gmina złożyła wszystkie potrzebne dokumenty, w tym listy intencyjne do  Sopotu;
  • następnie dokumenty trafiły  do Torunia;
  • w październiku dokumenty były już w Warszawie w Ministerstwie Rozwoju, gdzie przejdą procedurę uzgodnień międzyresortowych;
  • są duże szanse, że w czerwcu sprawa, którą pilotuje poseł Ryszard Schreiber z Bydgoszczy zakończy się sukcesem.
  • Śmieci i wandalizm:

   Śmieci w lesie, przy drogach, na ulicy Kcyńskiej za  stacją gazu, przy ulicy Leśnej to stały widok. Dzisiaj, gdy gmina z posesji zabiera wszystkie śmieci, powinno być czysto. Dlaczego więc śmiecimy? Bo ciągle jeszcze w wielu osobach jest to zakorzenione. Brak kultury. Straż miejska może przyjechać rano, w południe czy wieczorem. Przy nich nikt nie śmieci. Przy nich też nikt nie dewastuje przystanku. Założyć kamery? Nic to nie da, bo zakładają kaptury. Pomoże tylko czas i uświadamianie, że za to wszystko i tak my zapłacimy. Ci co niszczą też.

   Powiatowy Urząd Pracy i Opieka Społeczna niedługo powoła tzw. „czterdziestki”. Będą więc pracownicy do sprzątania.

  •  

   Odśnieżanie:

   Zlmy śnieżnej w tym roku praktycznie nie było. Raptem 12 dni. Nie da się w szybko  odśnieżyć wszystkich dróg gminnych. Nie ma tyle sprzętu. Wyjściem z tej sytuacji jest znalezienie podmiotu miejscowego -firmy lub osoby prywatnej, która podpisze umowę z gminą na odśnieżanie. Tylko ona może szybko i skutecznie reagować na opady śniegu. Gmina podpisała takie umowy z rolnikami w Karnowie, Karnówku, Sucharach i Olszewce.

    

  • Budowa Dróg:

    

  • Ulica 7-go Lutego. Pieniądze są zabezpieczone. Projekt przygotowany. Trwa procedura przetargowa. Po przetargu okaże się, czy ulica będzie zrobiona cała. Wszystko wskazuje, że tak. Droga ma być zrobiona do końca roku. Mieszkańcy ulicy 7-go Lutego zbierali podpisy o założenie progów zwalniających. Burmistrz odpowiedział, że zgłosi  to odpowiednim służbom, choć  uważa, że progi mają swoich zwolenników i przeciwników. Niezadowoleni będą mieszkańcy domu przy którym będzie próg ze względu na hałas. Przy większych prędkościach progi są niebezpieczne. W Potulicach mieszkańcy wnioskowali o zdjęcie progów zwalniających.

    

  • Ulica Cicha. Na wiosnę  początek ulicy Cichej od strony ronda będzie zrobiony. Istnieje duża szansa, że w przyszłości „wąskie gardło” tej ulicy zostanie poszerzone.

   Po wykupieniu dwóch działek  będzie można połączyć ulicę Szubińską (za dawną małą remizą) z ulicami Spokojną i Ogrodową, i rozwiązać problem dojazdu na osiedle, a przez to i budowę nowych domów.

    

  • Ulica Leśna. Są projekty na drogi, które połączyłyby ulicę Leśną z osiedlem Sobieskiego. Na razie brak pieniędzy.

    

  • Drogi powiatowe i gminne- projekty realizowane wspólnie przez powiat, gminę i wojewodę(montaż finansowy za 12 mln zł).

   -Rozwarzyn-Poichno do granicy powiatu- 4 mln zł (wojewoda 2mln zł, powiat i gmina po 1 mln zł), będzie ścieżka rowerowa.

   -Nakło- ulice Kilińskiego, Klimackiego, Sądowa, Św. Wawrzyńca-4 mln zł (wojewoda 2mln zł, powiat i gmina po 1 mln zł)

   -Ślesin-Gumnowice-Trzeciewnica- 4mln zł (wojewoda 2mln zł, powiat i gmina po 1 mln zł)

    

  • Szkoła w Paterku. Na razie nie widać źródeł finansowania. Na budowę 11 sal dydaktycznych z wyposażeniem potrzeba 5 mln zł. Projekt jest gotowy. Potrzebne są tylko niewielkie zmiany.

    

  • OSP Paterek. Zakupiono samochód pożarniczy, który kosztował 650 tys. zł.  300 tys. zł pozyskano z Krajowego Systemu Gaśniczego, 350 tys. zł to pożyczka umarzana w 40% z Banku Ochrony Środowiska.

  • c.d.n
Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa Paterka