^Do góry

Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

Paterek

Partnerzy

nakło

Biblioteka

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Godziny otwarcia: Od Poniedziałku do Czwartku 10.30 - 18.00

Piątek 10.30 - 16.00
Rodowód biblioteki w Paterku sięga 1957r, kiedy to wpisana została do księgi inwentarzowej pierwsza książka. Od założenia opisywana placówka była Gromadzką Biblioteką należącą do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wyrzysku.
1.07.1957r pierwszym pracownikiem Gromadzkiej Biblioteki Publicznej został kierownik Publicznej Szkoły Powszechnej Klemens Sielski, który prowadził bibliotekę przez 20 lat. Do dzisiaj pozostaje w pamięci starszych mieszkańców Paterka jako kierownik szkoły, nauczyciel oraz osoba oddana książce, kulturze, nauczaniu i wychowaniu młodzieży. Biblioteka mieściła się na poddaszu budynku Szkoły Podstawowej. W miarę rozwijania się biblioteki i czytelnictwa tworzyły się punkty biblioteczne w: Rozwarzynie, Polichnie, Wieszkach i Występie.
31.10.1977r kierowniczką Gminnej Filii w Paterku została Alicja Sobecka.
W 1978r biblioteka została przeniesiona do lokalu zastępczego w prywatnym budynku przy ul. Szubińskiej.
Gminna Biblioteka Publiczna Filia w Paterku w 1978r stała się Rejonową Biblioteką Publiczną w Nakle-Filia w Paterku. Od 1.11.1978r placówkę przejęła Zdzisława Matylis, która pracuje w niej do dnia dzisiejszego.
W 1984r został wybudowany Wiejski Dom Kultury i biblioteka otrzymała nowy lokal o powierzchni 21m2. Lokal nie w pełni zaspokajał potrzeby czytelnictwa ze względu na mały metraż. W 1991r biblioteka została przeniesiona do większego pomieszczenia mieszczącego się w tym samym budynku o powierzchni 54m2.

Biblioteka dawiej.

Bibliotek

Nowa Biblioteka Publiczna Filia w Paterku zmieniła nazwę na Biblioteka Publiczna w Nakle Filia w Paterku, a w 2001r stała się Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Nakle Filia w Paterku.

W 2003r. biblioteka otrzymała 3 komputery w ramach programu „Ikonka”, które zostały podłączone do Internetu. Uruchomienie czytelni internetowej miało na celu zapewnienie jak najszerszej grupie społeczności lokalnej łatwego i powszechnego dostępu do Internetu.
W 2010r. z Programu Rozwoju Bibliotek filia w Paterku otrzymała w darze 2 nowe komputery oraz urządzenie wielofunkcyjne, którym można drukować, kserować, skanować, faksować . Z tych urządzeń mogą korzystać nie tylko czytelnicy, ale również mieszkańcy Paterka.
Biblioteka odgrywa bardzo ważną rolę dla całej społeczności. Czytelnicy odwiedzają bibliotekę z zamiłowania do obcowania z książką i rozwijania własnych zainteresowań. Prowadzona jest działalność upowszechnieniowa zmierzająca do popularyzacji książek i czytelnictwa oraz praca edukacyjno-wychowawcza. Obecnie biblioteka ma zarejestrowanych 340 czytelników.

a

Zajęcia plastyczne-bombonierka kwiatowa dla Babci i laurka dla Dziadka .

b

Karnawał 2013 w bibliotece

c

Ferie zimowe 1995

d

„Z KULTURĄ I SZTUKĄ ZA PAN BRAT” 2004r. – Zespół śpiewaczy „Notecianie” z
Paterka

    

Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa Paterka