^Do góry

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam pharetra, tellus sit amet congue vulputate, nisi erat iaculis nibh, vitae feugiat sapien ante eget mauris. Aenean sollicitudin imperdiet arcu, vitae dignissim est posuere id Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam pharetra, tellus sit amet congue vulputate, nisi erat iaculis nibh, vitae feugiat sapien ante eget mauris. Aenean sollicitudin imperdiet arcu, vitae dignissim est posuere


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

PAterek

Partnerzy

nakło

Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki poznały "Niezłomną".

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

W czwartek, 28 kwietnia Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki w Paterku omawiały książkę Agnieszki Lewandowskiej - Kąkol pt. ”Niezłomna”. Autorka z wykształcenia muzykolog i dziennikarz. Przez 15 lat pracowała w redakcji Polskiego

Radia. Pisze teksty o muzyce artystyczne, jej twórcach i wykonawcach oraz reportaże, opowiadania o tematyce współczesnej i historycznej, wiele uwagi poświęcając losom Polaków mieszkającym przed II wojną światową na kresach wschodnich.
Tam też wychowała się bohaterka „Niezłomnej’, piętnastoletnia Anna Górska, która z domu wyniosła miłość do Ojczyzny, bezgraniczną wiarę w Boga i wierność zasadom moralnym. Należała do harcerstwa, a po wybuchu II Wojny Światowej wstąpiła w szeregi Armii Krajowej. Aresztowana przez Rosjan, osadzona została w więzieniu i poddana brutalnym przesłuchaniom. Ostateczny wyrok jaki otrzymała to kara 25 lat katorgi w najcięższych łagrach Syberii. Do Polski wróciła dopiero w grudniu 1955 roku. 
Temat książki wzbudził ożywioną dyskusję, Panie podziwiały bohaterkę za niewyobrażalną odwagę, nieugiętość - nigdy nie wyrzekła się swoich zasad i ideałów. Cierpiąc głód, choroby i poniżenie nigdy nie zobojętniała na krzywdę innych. Kubowiczki cytowały z książki wiersze obozowe, dzieliły się historiami słyszanymi od osób, które przeżyły łagry. Stwierdziły, że książka jest godna polecenia, ponieważ jest to dokument i świadectwo losu Polki – jednej z wielu.

Następne spotkanie odbędzie się 19 maja o godz. 16.00. Zapraszamy.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

 
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią 
    
Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa