^Do góry

Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

Paterek

Partnerzy

nakło

Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki poznały "Niezłomną".

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

W czwartek, 28 kwietnia Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki w Paterku omawiały książkę Agnieszki Lewandowskiej - Kąkol pt. ”Niezłomna”. Autorka z wykształcenia muzykolog i dziennikarz. Przez 15 lat pracowała w redakcji Polskiego

Radia. Pisze teksty o muzyce artystyczne, jej twórcach i wykonawcach oraz reportaże, opowiadania o tematyce współczesnej i historycznej, wiele uwagi poświęcając losom Polaków mieszkającym przed II wojną światową na kresach wschodnich.
Tam też wychowała się bohaterka „Niezłomnej’, piętnastoletnia Anna Górska, która z domu wyniosła miłość do Ojczyzny, bezgraniczną wiarę w Boga i wierność zasadom moralnym. Należała do harcerstwa, a po wybuchu II Wojny Światowej wstąpiła w szeregi Armii Krajowej. Aresztowana przez Rosjan, osadzona została w więzieniu i poddana brutalnym przesłuchaniom. Ostateczny wyrok jaki otrzymała to kara 25 lat katorgi w najcięższych łagrach Syberii. Do Polski wróciła dopiero w grudniu 1955 roku. 
Temat książki wzbudził ożywioną dyskusję, Panie podziwiały bohaterkę za niewyobrażalną odwagę, nieugiętość - nigdy nie wyrzekła się swoich zasad i ideałów. Cierpiąc głód, choroby i poniżenie nigdy nie zobojętniała na krzywdę innych. Kubowiczki cytowały z książki wiersze obozowe, dzieliły się historiami słyszanymi od osób, które przeżyły łagry. Stwierdziły, że książka jest godna polecenia, ponieważ jest to dokument i świadectwo losu Polki – jednej z wielu.

Następne spotkanie odbędzie się 19 maja o godz. 16.00. Zapraszamy.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

 
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią 
    
Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa Paterka