Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2016/2017 delegacje klas I-III udały się przed budynek byłej szkoły, który jest miejscem pamięci męczeństwa mieszkańców powiatu
wyrzyskiego z okresu II wojny światowej. Przed pamiątkową płytą złożono kwiaty i zapalone znicze. Wiązankę biało- czerwonych kwiatów w imieniu starostwa powiatu nakielskiego, Rady Rodziców i sołtysa Paterka złożył Tomasz Miłowski, Zdzisław Sell i Mariusz Malikowski. O tych tragicznych wydarzeniach, jakie usłyszeli od naocznych świadków tej zbrodni, dzieciom opowiadała pani Maria Prymula, Tomasz Miłowski i Mariusz Malikowski.
Końcowym przystankiem „drogi krzyżowej” 253 polaków było „żwirowisko”. Tu zostali w okrutny sposób zamordowani. Jak co roku 1 września uczniowie starszych klas udają się do tego miejsca martyrologii, aby oddać im hołd, położyć wiązankę kwiatów, zmówić modlitwę za zmarłych, zapalić znicze i w krótkim programie słowno-muzycznym wspominać tamte dni.