Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
Po przekazaniu wykonawcy – firmie Revbud Sp.j. z Torunia - terenu budowy powstającego w Paterku Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej prace ruszyły pełną parą. Na efekt końcowy musimy poczekać do grudnia 2019 roku.
Aktualnie prowadzone są prace rozbiórkowe, które potrwają ok. dwa miesiące. Następnie, równolegle z remontem „białej szkoły”, powstaną fundamenty pod nowe skrzydło, które zostanie dobudowane i połączone z istniejącym budynkiem.
Roboty budowlane obejmują gruntowną przebudowę istniejącego budynku, rozbudowę o dodatkowe skrzydło, zagospodarowanie terenu wraz z infrastrukturą techniczną oraz budowę altany rekreacyjnej. W Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku swoją siedzibę będzie miał Środowiskowy Dom Samopomocy w Nakle nad Notecią. Dla mieszkańców dostępna będzie m.in. świetlica środowiskowa. CAiAS ma być otwarte nie tylko dla niepełnosprawnych, ale dla całej społeczności Paterka i okolic.
materiał: Anna Czyżak-Skowrońska