Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
W sobotnie popołudnie mieszkańcy Paterka bawili się na festynie wiejskim. Pogoda nie sprawiła zawodu. Bawiących się dorosłych i dzieci nie zabrakło. Najmłodszych najbardziej interesowały
dmuchańce, trampolina, popcorn, wata, malowanie twarzy, podziwianie samochodu straży pożarnej, zabawy i konkursy. Dorośli mogli zjeść kiełbaskę, ciasto, wypić kawę i coś jeszcze. Wodzirejem bawiącym dzieci był Marcin Gąsiorowski. Ogromne oklaski zebrały pokazy taneczne dziewczynek z zespołu „Omega Dance”, których instruktorką tańca w Wiejskim Domu Kultury jest Marzena Kujawska. Imprezę zakończyła zabawa taneczna. Festyn odwiedził burmistrz Sławomir Napierała, który rowerem jechał do Trzeciewnicy na skróty przez Gromadno.
Organizatorami festynu byli; Rada Sołecka wsi Paterek, Koło Gospodyń Wiejskich, Wiejski Dom Kultury i Ochotnicza Straż Pożarna.