Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
W czwartkowe popołudnie w Wiejskim Domu Kultury w Paterku w obecności dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nakle nad Notecią pana Mariusza Skoczka
oraz kierownika Wiejskiego Domu Kultury w Paterku pana Pawła Pałubickiego , dzieci uczestniczące w wakacyjnych zajęciach przecięły wstęgę otwierająca dostęp do bookcrossingowego zakątka.
Jest to specjalnie wyznaczone miejsce, w którym ustawiono regał bookcrossingowy z książkami zarówno dla dzieci , jak i dla dorosłych.
Każdy znajdzie coś dla siebie. Są tam poradniki, fantastyka, powieści obyczajowe i historyczne oraz biografie.
Czym jest bookcrossing? To wspaniała inicjatywa, która przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Jej głównym celem jest nieodpłatne przekazywanie książek po to, by inni mogli również z nich korzystać. Każdy może zabrać z regału bookcrossingowego książkę , przeczytać ją i przekazać dalej. Każda książka jest specjalnie oznaczona by czytelnik wiedział, że jest ona „wędrująca książką”. Jaka drogę przebyła książka można sprawdzić jeśli zarejestrujemy ją na stronie WWW.bookcrossing.pl i podamy jej numer, który znajduje się na etykiecie zamieszczonej na tylnej okładce książki.
Regały bookcrossingowe można spotkać w miejskich parkach, na dworcach kolejowych, w budkach telefonicznych , a nawet na przystankach komunikacji miejskiej.
Zachęcamy wszystkich do korzystania ze znajdujących się tam książek. Niech książki z Paterka także rozpoczną czytelniczą wędrówkę.
Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku