^Do góry

Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

Paterek

Partnerzy

nakło

"Nigdy nie jest za daleko" w DKK

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

 

Jak wakacje w „dziczy” pomogły przyjrzeć się rzeczywistości

z nowej perspektywy

            Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Paterku odbyło się tym razem w plenerze. Miało miejsce u Państwa Marty i Eugeniusza Lepperów w Wieszkach, którzy wspaniale nas ugościli w swoim pięknym ogrodzie.

            Tematem dyskusji była książka Danuty Noszczyńskiej pt. „Nigdy nie jest za daleko”. Akcja książki rozgrywa się w Krakowie oraz w dalekiej Armenii.

Główna bohaterka – Antonina, właścicielka biznesowego imperium „Oaza Piękna” zostaje na skutek pewnej intrygi wysłana na wakacje do „dziczy”. Przyzwyczajona do luksusów dziewczyna nie zdaje sobie sprawy jak pobyt w Armenii zmieni jej stosunek do życia i otworzy oczy na wiele spraw, o których, jak wcześniej się jej zdawało, miała już wyrobioną opinię.

            Powieść Noszczyńskiej porusza wiele tematów. Między innymi relacji międzyludzkich, traktowania i miejsca kobiety w społeczeństwie, a także oczekiwań i postawy wobec życia.

Bohaterka książki poznając codzienne życie Ormian dostrzega radość płynącą z codzienności i kultywowania tradycji, tak bardzo odmiennych od naszych. Wychowana w luksusie, niezależna i nowoczesna Antonina zaczyna inaczej postrzegać otaczający ją świat. Przestaje krytykować wybory innych ludzi. Zakochuje się w Ormianinie i dostaje od pewnego staruszka piękny pierścionek. Wakacyjny pobyt w Armenii jednak się kończy. Po powrocie do Polski Antonina spotyka się z rodzicami. Zauważony przez ojca pierścionek staje się kluczem do odkrycia rodzinnej tajemnicy skrywanej przed Antoniną. Po jej poznaniu dziewczyna zaczyna rozumieć postawę swojej matki oraz zachowanie ojca, z którym nigdy nie potrafiła się porozumieć.

            Czy miłość do Ormianina przetrwała? Jaką tajemnicę skrywano przed Antoniną? By poznać odpowiedź na te pytania zachęcamy do przeczytania książki Danuty Noszczyńskiej „Nigdy nie jest za daleko”.

Kolejne spotkanie DKK w Paterku odbędzie się we wrześniu.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią - Filia w Paterku

 

Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa Paterka