Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
Wyjeżdżając z Potulic pożegnał nas stary, potężny dąb. Droga do Paterka biegła jakoś szybciej. Tam przy szkole czekała na nas pani dyrektor Alina Sławkowska z pracownikami obsługi i rodzicami uczniow z przygotowanym poczęstunkiem.
Kiełbaska z grila, pyszna grochówka, ciasto, kawa i herbata smakowała wszystkim. Czekały na nas również pamiątkowe medale, a dla dzeci słodycze.
Nasz niewielki współny wysiłek włożony w ten rajd, zapalone znicze,wiązanki, chwile zadumy i refleksji ofiarowaliśmy tym, co oddali życie tylko za to, że byli Polakami.
Dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowanie rajdu, a w szczególności: panu burmistrzowi Sławomirowi Napierale, dyrekcjom i pracownikom obsługi Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Paterku i Potulicach, rodzicom uczniów ze szkoły w Paterku, Kołu Gospodyń Wiejskich w Rozwarzynie, pani Marioli Grabowskiej z Janowa, Szymonowi Karolczakowi, policjantom z KPP z Nakła, strażakom z OSP Polichno, komendantowi i strażnikom Straży Miejskiej w Nakle oraz wszystkim uczestnikom rajdu za tak liczny udział.