^Do góry

Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

Paterek

Partnerzy

nakło

Drugi Dzień Obchodów Zbrodni Pomorskiej-Rajd Rowerowy do Potulic. Część II

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Po wjeździe do Potulic skierowaliśmy się na Cmentarz ofiar obozu hitlerowskiego w Potulicach.. Ks Mariusz Zbieranek odmówił krótką modlitwę za pomordowanych, a delegacje złożyły znicz i wiązankę kwiatów przed

pomnikiem. Będąc w Potulicach nie sposób nie odwiedzić piękny kościół. O jego powstaniu, a w szczególności o jego fundatorach, w tym o ostatniej hrabinie Anieli Potulickiej opowiadał ks.proboszcz Maciej Szmytowski. Następnie odwiedziliśmy odrestaurowaną salę w Pałacu, która między innymi była częścią obozu w Potulicach. O tragicznych losach więźniów tego obozu, w szcególności dzieci opowiadał Mariusz Gratkowski. Na 1291 zamordowanych 767 to były dzieci.  Obejrzeliśmy gabloty z pamiątkami. W zadumie i ciszy zeszliśmy do podziemi, gdzie znajdował się karcer.

Ostatnia część pobytu w Potulicach to słodki poczęstunek w szkole. Podziękowaliśmy pani dyrektotor Monice Schulz-Kraińskiej i personelowi szkoły za gościnę i ruszyliśmy w drogę powrotną.

Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa Paterka