Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
Uroczyste obchody 82 rocznicy Zbrodni w Paterku w 1939 roku
W piękny i słoneczny dzień rozpoczął 8 października 2021 roku ,,Bieg Pamięci” , który
prowadził drogą, którą 82 lata temu byli prowadzeni na rozstrzelanie mieszkańcy Paterka i
powiatu wyrzyskiego. Bieg otworzył ksiądz Mariusz Zbieranek, powitał uczestników i nawiązał do tragicznych wydarzeń z 1939 roku. Symbolicznie bieg rozpoczął najmłodszy uczestnik – 4 lata, przedstawiciel samorządu uczniowskiego Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Paterku oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Monika Młynarczyk.
Następnie startowali uczestnicy w danych kategoriach wiekowych. Na uznanie zasługują uczniowie, młodzież i Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej w Paterku, która licznie i w barwach narodowych uczestniczyła w biegu oddając w ten sposób hołd i pamięć poległym mieszkańcom.
Meta biegu kończyła się przy Pomniku Ofiar w Paterku na tzw; żwirowisku. Po zakończeniu biegu uczestnicy minutą ciszy uczcili pamięć pomordowanych i zapalili znicze przy pomniku ofiar.
Podsumowaniem tego dnia obchodów było wręczenie przez panią dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Alinę Sławkowską i wicedyrektora Rafała Dudziaka dla wszystkich uczestników pamiątkowych medali.
Oczekiwanie przed startem
Bieg "Ostatniej Drogi Pomordowanych"
Modlitwa za pomordowanych i złożenie zniczy
Wręczenie medali i słodka przekąska