Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
Po bardzo długiej przerwie spowodowanej pandemią coronawirusa panie
z Dyskusyjnego Klubu Książki w Paterku mogły się ponownie spotkać by
podyskutować o ostatnio przeczytanej książce.
Tym razem podczas spotkania , które odbyło się 30 września, omawiano książkę Jakuba Małeckiego pt.”Nikt nie idzie”.
Jakub Małecki to pisarz młodego pokolenia, który jest autorem wielu opowiadań oraz powieści, które były nominowane do Nagrody Literackiej NIKE.
„Nikt nie idzie” jest książką, która ma kilku bohaterów. Zaczynając czytanie odnosi się wrażenie, że to zbiór opowiadań. Okazuje się jednak, że są one ze sobą splecione i tworzą jedną całość, w której przenikają się wszystkie postaci.
Do najważniejszych należy dwoje z nich. Pierwszą postacią jest niepełnosprawny umysłowo Klemens. Na kartach książki odkrywamy historię jego rodziny. Drugą ważną postacią jest Olga zamykającą swoje emocje przed światem.
Los sprawia, że drogi Klemensa i Olgi przecinają się. Oboje żyjący w swoim hermetycznym świecie próbują zrozumieć to, co dzieje się wokół nich. Mają problem z nawiązywaniem relacji oraz strachu przed nią.
Książka nie należy do łatwych. Chcąc ją bliżej określić można powiedzieć, że jest o miłości i samotności. Pozostawia czytelnika w pewnym zawieszeniu. Mimo to daje nadzieję, że bohaterowie uporają się ze swoimi emocjami. Nie wiadomo jednak jaka przyszłość ich czeka, bo autor pozostawił otwarte zakończenie.
Kolejne spotkanie DKK w Paterku odbędzie się 21 października. Omawiana będzie książka Agnieszki Krawczyk pt. „Splątane ścieżki”.
Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.
Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią