^Do góry

Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

Paterek

Partnerzy

nakło

Uroczystość 80 Rocznicy Mordu w Paterku.

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Dokładnie osiemdziesiąt lat temu jesienią piwnice dawnej „białej szkoły” w Paterku wypełniono maltretowanymi ofiarami hitlerowskiej organizacji Selbstschutz

Westpreussen. Zbrodnia Pomorska nie oszczędziła ludności z dzisiejszych terenów powiatu nakielskiego. Ponad 200 przedstawicieli polskiej inteligencji oraz duchowieństwa zostało rozstrzelanych na terenie byłej żwirowni w Paterku. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. Polski historyk, Paweł Machcewicz, nazwał Pomorze tamtego okresu „swoistym jądrem ciemności”.

Mając w pamięci ofiary tamtych czasów, wczoraj 12 października 2019 roku w Paterku odbyła się uroczystość z okazji 80. Rocznicy Zbrodni Pomorskiej w hołdzie jej ofiarom.  Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Paterku, koncelebrowanej przez proboszcza ks. Mariusza Zbieranka. Homilię wygłosił ks. Janusz Jezusek z Sanktuarium Maryjnego w Górce Klasztornej. Po mszy św. uczestnicy przeszli pod budynek Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku gdzie poświęcono, odsłonięto tablice memoratywne, a następnie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Wcześniej przed odsłonięciem tablic, dr. Tomasz Ceran z IPN Oddział Bydgoszcz przypomniał zebranym tragiczne wydarzenia z końca 1939 roku. Spod budynku dawnej „białej szkoły” uczestnicy udali się na „żwirowisko” w miejsce zbrodni, gdzie po modlitwie złożono pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalono znicze. W uroczystościach udział brali: Tadeusz Sobol – starosta nakielski, Tomasz Miłowski – wicestarosta nakielski, Sławomir Napierała – burmistrz miasta i gminy Nakło nad Notecią, Piotr Kalamon – zastępca burmistrza miasta i gminy Nakło nad Notecią, Paweł Wiśniewski – przewodniczący Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią, Piotr Hemmerling – zastępca dyrektora PCPR w Nakle nad Notecią. Tomasz Pasieka – dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, radni miejscy i powiatowi, harcerze, strażacy, mieszkańcy.

Organizatorem wydarzenia był Powiat Nakielski oraz Parafia pw. Matki Boskiej Bolesnej w Paterku.

Tekst: Portal internetiwy "Kurier Nakielski  Zdjęcia:Portal internetowy "Nakło 24" , Dziękuję za udostępnienie materiałów.

Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa Paterka