Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
Zgodnie z uchwałą XL/484/2001 Rady Miasta Nakło nad Notecią z dnia 23 sierpnia 2001 roku cmentarz w Paterku jak i pozostałych wsiach przeszedł pod zarząd Rady Sołeckiej. Od tej pory to mieszkańcy na zebraniach wiejskich decydowali o wszystkich sprawach dotyczących cmentarza. Wykonując wolę mieszkańców Sołtys dbał o cmentarz, wskazywał miejsca pochówku, pobierał opłaty, wywoził śmieci, dokonywał remonty i realizował drobne inwestycje. O stawkach za miejsce pochówku jak i przedłużeniach po 20 latach decydowało Zebranie Wiejskie.
Do roku 2007 na cmentarzu prócz pochówków niewiele się działo. Nekropolia była zaniedbana. Rada Sołecka kadencji 2007-2011 rozpoczęła działania mające przywrócić temu miejscu należną mu cześć i wizerunek. Sołtys Zdzisław Sell swą pracę rozpoczął od inwentaryzacji cmentarza, co bardzo pomogło w pracy jemu i jego następcy. Już w pierwszym roku kadencji udało się położyć chodnik o powierzchni 140m2. W tym samym roku zaczęto przygotowywać dokumentację pod nowe ogrodzenie cmentarza. W roku 2008 rozpoczęto budowę ogrodzenia, największej inwestycji finansowej i logistycznej realizowanej samodzielnie przez Sołectwo. Pomoc uzyskano między innymi od ZNTK Paterek, Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, Sołectwa Wieszki i Polichno, naszej niezawodnej Ochotniczej Straży Pożarnej i mieszkańców Paterka. Swych sił i czasu nie szczędzili członkowie Rady Sołeckiej: Ewa Coblewska, Danuta Rugowska, Gertruda Iwańska, Bogdan Nowak, Benedykt Gonia oraz nasi mieszkańcy: Stefan Wiśniewski, Andrzej Guzek, Damian Kwaśniewski, Kazimierz Palicki. Wielu z nich zobaczymy na zdjęciach, inni pozostają bezimienni.
W 2009 roku przeniesiono wodę w pobliże kaplicy, zawieszono grabki, konewki. Porozrzucane plastikowe butelki i bańki na wodę już nie szpecą cmentarza. Zaniedbany, porośnięty trawą, krzakami i drzewami, trudny do utrzymania w porządku skrawek za figurą wyrównano i uporządkowano. Dzisiaj to kolejne, ładne miejsca na pochówki, których tak szybko przybywa.
W 2010 roku ksiądz proboszcz Bogumił Stachowiak rozebrał schody i przybudówkę kaplicy. Powstała kilkudziesięciometrowa dziura. Ponownie udało się załatwić około 140m2 płytek chodnikowych. Zrobiono ładny chodnik do kaplicy i od kaplicy do figury Matki Bożej. Na cmentarzu zostały też wyremontowane toalety.
W roku 2012 sołtys Mariusz Malikowski wraz z członkami Rady Sołeckiej i mieszkańcami dokonał remontu ogrodzenia z prawej strony cmentarza, a nowy proboszcz naszej parafii ks. Mariusz Zbieranek pięknie odnowił z zewnątrz cmentarną kaplicę. Wewnątrz kaplica została odnowiona przez ks. Kanonika Bogumiła Stachowiaka.
Dzięki zaangażowaniu i pracy wielu ludzi mamy dziś ładny i dobrze utrzymany cmentarz, który jest dobrą wizytówką naszej wsi.
Uchwała Nr 5/2009
Zebrania Wiejskiego w Paterku
z dnia 23 listopada 2009 roku
w sprawie uregulowania płatności za usługi cmentarne wykonywane na cmentarzu komunalnym w Paterku.
Na podstawie uchwały nr XL/484/2001 Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią z dnia 23 sierpnia 2001r. w sprawie zasad i trybu korzystania z gminnych cmentarzy i urządzeń cmentarnych dla Sołectwa Paterek, Rozporządzenia Ministrów Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie urządzania cmentarzy, prowadzenia ksiąg cmentarnych oraz chowaniu zmarłych z dnia 22 listopada 1972r., Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 stycznia 1959r.
Zebranie Wiejskie Sołectwa Paterek uchwala co następuje:
1. Zobowiązuje się Sołtysa wsi Paterek jako zarządzającego cmentarzem komunalnym w Paterku do dbania o porządek i estetyczny wygląd cmentarza.
2. Zobowiązuje się zarządzającego cmentarzem do pobierania opłat za usługi świadczone na rzecz rodzin osób zmarłych pochowanych na cmentarzu w Paterku. Opłaty powinny być w takiej wysokości, aby wystarczyły na opłacenie zużytej wody, ubezpieczenie cmentarza, wywóz śmieci, opłacenie osoby dbającej o porządek, bieżące remonty oraz niewielkie inwestycje.
Wszystkie wpływy i wydatki muszą być księgowane.
3. Ustala się stawki opłat za usługi świadczone na cmentarzu w Paterku:
3.1 Stawki opłat za miejsce pochówku
3.1.1 Miejsce pochówku, grób podwójny N2 -250zł
3.1.2 Miejsce pochówku, grób głębinowy NG -200zł
3.1.3 Miejsce pochówku, grób pojedynczy N -200zł
3.1.4 Miejsce pochówku, grób murowany N2M -400zł
3.1.5 Miejsce pochówku dziecka, kwartał V ND -0zł
3.1.6 Za pochowanie drugiej osoby w grobie podwójnym N2, grobie głębinowym NG i
grobie murowanym N2M pobiera się opłatę w wysokości 150zł.
3.2 Stawki opłat za przedłużenie miejsca pochówku na kolejne 20 lat są tej samej wysokości
co opłaty za miejsce pochówku i wynoszą:
3.2.1 Miejsce pochówku, grób podwójny N2 -250zł
3.2.2 Miejsce pochówku, grób głębinowy NG -200zł
3.2.3 Miejsce pochówku, grób pojedynczy N -200zł
3.2.4 Miejsce pochówku, grób murowany N2M -400zł
3.2.5 W przypadku, gdy poniesiona opłata za przedłużenie miejsca pochówku na kolejne 20 . lat, lub poprzez rezerwację miejsca, będzie mniejsza od obowiązującej w danym dniu,
należy pokryć różnicę. Za drugą chowaną osobę pobieramy opłatę 150zł
3.3 Stawki opłat za postawienie nagrobka:
3.3.1 Grób podwójny, N2 -200zł
3.3.2 Grób pojedynczy N, NG -150zł
3.3.3 Grób murowany N2M -300zł
3.3.4 Grób dziecka w kwartale V -0zł
3.4 Opłata za powiększenie miejsca pochówku o 50-60cm poprzez obłożenie nagrobka lub
właściwego grobu płytkami, kostką lub kamykami wynosi 50zł. Opłaty nie ponoszą Ci,
którzy mieli wykupione miejsce podwójne, a postawili nagrobek pojedynczy. Czynność taka
możliwa jest tylko wtedy, gdy po jej wykonaniu między grobami będzie zachowana przepisowa
odległość 50cm. Przy zamawianiu nowego miejsca należy obłożenie nagrobka przewidzieć i
wykupić dodatkowe miejsce.
Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.