Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
15 września Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Paterku obchodziła święto swojej patronki. Na tę uroczystą Mszę Św. przybyli parafianie i zaproszeni księża, wśród
których był ks. Krzysztof Amborski proboszcz parafii Św. Brata Alberta Chmielowskiego z Występu, który wygłosił homilię. Mówił o dwóch kobietach w życiu świata i kościoła. Pierwsza to Ewa, która sprzeniewierzając się Bogu dała światu poprzez grzech pierworodny śmierć i cierpienie. Druga to cierpiąca, stojąca pod krzyżem Maryja, Matka Boża, która dała światu zbawienie poprzez śmierć krzyżową swojego Syna Jezusa Chrystusa. Po Mszy Św. odbyła się procesja dookoła kościoła, w której udział wzięły poczty sztandarowe Róż Żywego Różańca, zaproszeni księża i parafianie. Na zakończenie ksiądz Krzysztof Amborski udzielił wszystkim bożego błogosławieństwa.