Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
W bibliotece, 26 kwietnia 2018 r. Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki omawiały powieść Ałbeny Grabowskiej. Autorka swoje wyjątkowe imię zawdzięcza bułgarskim korzeniom, to córka Bułgarki i
Polaka, wychowana w Polsce. Z wykształcenia jest lekarzem, specjalizuje się w neurologii. Pisze powieści obyczajowe, których fabuła dotyczy głównie kobiet, jak również dla dzieci i młodzieży.W omawianej przez klubowiczki książce zawarła wspomnienia o swoich wakacyjnych pobytach u babci w Rodopach, o życzliwych i otwartych mieszkańcach. Przedstawiła zwyczaje, wierzenia oraz regionalne przepisy na potrawy.
Panie polecają tę lekturę tym, którzy kochają książki podróżnicze, których interesuje folklor, historia i regionalna tożsamość Bułgarii.
Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.