Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
15 września Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Paterku obchodziła święto swojej patronki. Na tę uroczystą Mszę Św. przybyli parafianie i zaproszeni księża, wśród
których był nasz były proboszcz kanonik ksiądz Bogumił Stachowiak i ks. Tadeusz Michalak, który wygłosił homilię. Mówił o Matce Bożej, której serce miecz boleści po raz pierwszy przeszył już po słowach starca Symeona a następnie podczas drogi krzyżowej i śmierci jej syna na krzyżu. Wzruszająca była przypowieść o zakochanym chłopaku, od którego dziewczyna zażądała serca jego matki. Ten po wyjęciu serca matce biegnie do dziewczyny i potykając się przewraca. Wtedy z serca wydobywa się głos zatroskanej matki, czy aby nie zrobił sobie krzywdy. Taka jest matka, taka jest jej miłość. Po Mszy Św. odbyła się procesja dookoła kościoła, w której udział wzięły poczty sztandarowe Róż Żywego Różańca, zaproszeni księża i parafianie. Na zakończenie ksiądz Tadeusz Michalak udzielił wszystkim bożego błogosławieństwa. Ksiądz Bogumił Stachowiak podziękował za zaproszenie, pamięć i modlitwę. Zapewnił, że pamięta o nas w swoich modlitwach.