Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
Czas II wojny światowej to najtragiczniejszy okres w dziejach szkoły w Paterku - jej budynek stał się miejscem kaźni ok. 400 osób, w tym mieszkańców Paterka i okolic.
1 września delegacja Powiatu Nakielskiego - starosta nakielski Tomasz Miłowski, wicestarosta Andrzej Kinderman oraz radny powiatowy Jacek Panek – złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod znajdującą się na budynku „białej szkoły” tablicą pamiątkową ufundowaną w hołdzie mieszkańcom i nauczycielom wsi Paterek maltretowanym przez niemieckie władze okupacyjne w 1939 r.
materiał: Anna Czyżak-Skowrońska