^Do góry

Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

Paterek

Partnerzy

nakło

„Baśń” Bengtssona w bibliotece w Paterku

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Jak tradycja nakazuje w „tłusty czwartek” (23.02.2017 r.) panie z DKK spotkały się przy pączku i kawie, aby omawiać kolejną książkę, tym razem autora duńskiego Jonasa T. Bengtssona pt. „Baśń”. Powieść ta została nominowana do nagrody Duńskiego Radia w kategorii „Najlepsza powieść roku 2012”. Historia, jaką autor dzieli się z czytelnikiem jest wielopłaszczyznowa, a każdy jej wymiar wzbudza strach i fascynację.

Opowieść podzielona została na dwie części, a ojciec pełni role przewodnika mającego przeprowadzić syna od dzieciństwa do dojrzałości. Chłopiec nie chodzi do szkoły, nie ma stałego adresu. Jego opiekun sam uczy go języków, rachunków i pragnie przekazać całą swoją wiedzę. Kiedy chłopiec staje się nastolatkiem musi zmierzyć się ze światem, na który nie był przygotowany. Jednak większość nauk jakie mu udzielił ojciec można znaleźć w jego postawie: indywidualizm, zaradność, odwaga i praca.

Klubowiczki stwierdziły, że w baśniach zawsze dobro zwycięża, a w „Baśni” Bengtssona jest zło, strach, szaleństwo i każdy sam musi odpowiedzieć sobie, co tak naprawdę jest wyznacznikiem dobroci. Panie sugerowały, że aby zrozumieć postawy bohaterów należałoby żyć w realiach duńskich.

Następne spotkanie 23.03.2017 r. o godz. 16.00, będzie omawiana książka p.t. „Szwedzkie kalosze” H.Mankell

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki

Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa Paterka