Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
20 lutego w Wiejskim Domu Kultury w Paterku odbyło się zebranie sprawozdawcze Rady Sołeckiej z działalności w 2016 roku. Przedstawił je sołtys Mariusz Malikowski. Na wstępie przywitał przybyłych mieszkańców i zaproszonych gości. Co prawda mieszkańcy nie dopisali, za to włodarze gminy i powiatu jak najbardziej. Z zaproszenia skorzystali: burmistrz MiG Nakło Sławomir Napierała, z-ca burmistrza Piotr Kalamon, starosta nakielski Tomasz Miłowski, z-ca starosty Andrzej Kinderman. Straż Miejską reprezentował st. inspektor Dariusz Chróściński.
Po przedstawieniu sprawozdania z działalności sołtysa i rady sołeckiej za rok 2016(sprawozdanie z działalności na końcu zdjęć) rozpoczęła się dyskusja.
Poruszano między innymi tematy:
- budowa kolejnych segmentów szkoły- władze gminy są zdecydowane wybudować przy segmencie administracyjnym dwupiętrowy segment, w którym na parterze mieścić się będzie przedszkole, na piętrach ośmio klasowa szkoła. Może się to ziścić do 2022 roku. Całość ma kosztować około 6mln zł. Na razie brakuje około 2-3 mln zł. Szkoła we Wieszkach będzie zlikwidowana.
- ze względu na wysokie koszty modernizacji przedszkola władze rezygnują z niej na rzecz budowy szkoły.
- modernizacja Wiejskiego Domu Kultury jest bardzo utrudniona ze względu na pozyskanie środków finansowych w konkursach z powodu znajdowania się w budynku przychodni i apteki.
- jest duże zainteresowanie przez firmy Parkiem Przemysłowym w Paterku.
- plac zabaw przy WDK został zlikwidowany, bo jego elementy były drewniane i nie spełniały wymogów bezpieczeństwa.
- „parking-jezioro” przy szkole będzie tylko wyrównany z odpływem wody do studzienki, z której wybierze ją beczkowóz.
- ulica Cicha będzie dokańczana przez Zakład Robót Publicznych w ramach posiadanych środków.
- kanalizacja ulicy Wyzwolenia będzie robiona.
- będą robione łączniki od ulicy Leśnej do bloku nr 13 i od Leśnej do ulicy Okrężnej.
- budynek „białej szkoły” przejdzie jeszcze w tym roku( konkurs na ostatnie brakujące pieniądze w marcu) gruntowną modernizację. Powstanie tu Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Warsztat Terapii Zajęciowej (wizualizacja na zdjęciach) z salą pamięci pamięci męczeństwa ofiar II wojny światowej, salą konferencyjną na 100 osób i tarasem widokowym na Dolinę Noteci. Projekt jest realizowany przez Starostwo Powiatowe w Nakle.
- na Rondzie Powstańców Wielkopolskich umieszczona będzie pamiątkowa tablica z nazwiskami powstańców z Paterka i okolicy.
- starosta nakielski Tomasz Miłowski i burmistrz Nakła Sławomir Napierała stwierdzili, że wiele inwestycji realizowanych było i będzie we współpracy samorządów, zwiększa to bowiem możliwości wygrywania konkursów i pozyskiwania większych pieniędzy.
Na zakończenie sołtys podziękował proboszczowi Mariuszowi Zbierankowi, LZS SKRA Paterek, OSP Paterek, KGW, WDK i radzie sołeckiej za współpracę.