^Do góry

Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

Paterek

Partnerzy

nakło

Jutro Dzień Odzyskania Niepodległości.

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

 

       

Odzyskanie Niepodległości w 1918 PDF Drukuj Email
11 listopada - jest najważniejszym polskim świętem państwowym, obchodzonym na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Nasze państwo odzyskiwało niepodległość stopniowo, a wybór daty 11 listopada jest dość arbitralny, gdyż w tym dniu ogłoszono koniec I wojny światowej a tym samym kapitulację Niemiec.

Przebieg wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę:
 5 listopada 1916-wydanie aktu gwarantującego powstanie Królestwa Polskiego
 14 stycznia 1917- działalność rozpoczyna Tymczasowa Rada Stanu
 7 października 1917-ogłoszenie niepodległości przez Radę Regencyjną
 8 stycznia 1918- w orędziu prezydenta Stanów Zjednoczonych W. Wilsona w 13 punkcie ważne stwierdzenie dla Polski: "Należy utworzyć niezależne państwo polskie, które będzie zajmować terytoria zamieszkane przez niezaprzeczalnie polską ludność i któremu należy zapewnić bezpieczny i swobodny dostęp do morza..."
 10 listopada 1918 - przyjazd Józefa Piłsudskiego do Warszawy
 11 listopada 1918-przekazanie władzy przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu; wojska niemieckie wycofują się z granic Królestwa Polskiego; rozbrojenie niemieckiego garnizonu w Warszawie
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym ustawą z kwietnia 1937 roku. Po I wojnie był obchodzony tylko dwa razy: 1937 i 1938 roku. W latach II wojny światowej obchody rocznicowe były surowo zabronione, tak jak i inne przejawy polskości. W czasach komunizmu organizowane manifestacje patriotyczne na rzecz odzyskania niepodległości były brutalnie tłumione przez władze komunistyczne.
Dzień 11 listopada jest bardzo ważny dla historii naszego kraju, ponieważ po latach niewoli Polska odzyskała suwerenność i mogła jako niezależne państwo samodzielnie decydować o losach swoich obywateli. Młodemu pokoleniu święto uświadamia, że życie w wolnej Polsce zawdzięczamy tym, którzy walczyli o nią w I wojnie światowej. Ukazuje takie wartości jak: patriotyzm, przynależność do narodu polskiego oraz poświęcenie największej wartości, jaką jest życie.
Ten szczególny dzień powinien być dla nas Polaków okazją do powiedzenia sobie:„Jestem Polakiem i jestem z tego dumny”, wzbudzać dumę i radość. Stać się czymś więcej, niż tylko czerwoną kartką w kalendarzu i dniem wolnym od pracy i nauki.

PDF    
Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa Paterka