Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
Nakło nad Notecią, 3 września 2014 r.
Tomasz Miłowski
Radny Rady
Powiatu Nakielskiego
Pan Tadeusz Sobol
Przewodniczący Zarządu
Powiatu Nakielskiego
W imieniu mieszkańców Rozwarzyna, Polichna, Paterka, Józefkowa, Pauliny, Kowalewka, Weroniki, Piotrowa i pozostałych miejscowości, przez które prowadzi droga powiatowa nr 1921 Paterek-Łankowice apeluję i proszę o podjęcie wszelkich dostępnych środków i działań umożliwiających wystąpienie o kompleksową modernizację tej drogi w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – nabór wniosków do 30 września 2014 r.
Uzasadnienie
Przeprowadzony kilka lat temu etapowany remont drogi powiatowej nr 1921 dotyczył położenia nowej nawierzchni asfaltowej na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 241 w Paterku do granicy Rozwarzyna oraz poszerzenia drogi prawie do końca Polichna.
Wnioski dotyczące kontynuowania remontu drogi składane były rokrocznie m.in. przez Klub Radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego Rady Powiatu Nakielskiego we wnioskach do budżetu: na 2012 r. – wniosek nr 8, na 2013 r. – wniosek nr 9, na 2014 r. – wniosek nr 9 oraz w indywidualnych pismach radnych.
Ujęta w realizowanym budżecie powiatu na 2014 r. kwota 100 000 zł. nie została doszacowana w kwietniowych zmianach budżetowych. Otrzymaliśmy zapewnienie, że pozostające do dyspozycji środki przeznaczone zostaną na przygotowanie materiałów projektowych celem złożenia wniosku na kompleksową modernizację drogi powiatowej nr 1921 w ramach NPPDL.
Przypomnę, że wniosek o środki finansowe na modernizację wspomnianej drogi z 12 czerwca 2012 r. podpisany został przez 480 dorosłych mieszkańców tego obszaru oraz sołtysów: Rozwarzyna, Polichna, Józefkowa, Pauliny, Kowalewka Folwark, Weroniki, Piotrowa i Kowalewka.
Argumenty na rzecz realizacji tej inwestycji są bezdyskusyjne i oczywiste. Należą do nich: natężenie ruchu drogowego spowodowane m.in. rozwojem budownictwa jednorodzinnego i funkcjonowaniem kopalni żwiru w tym rejonie; duża liczba rowerzystów i pieszych korzystających z walorów turystycznych tego szlaku, ale wynikająca również z ograniczeń w komunikacji publicznej; kwestie przejezdności w czasie akcji ratowniczo-gaśniczych, wzmożony ruch pieszych przy świetlicach wiejskich i miejscach rekreacji czy bezpośrednie sąsiedztwo kościoła (m.in. Rozwarzyn, Polichno). I sprawa najważniejsza – bezpieczeństwo dzieci w ramach realizowanych dowozów do Zespołu Szkół w Paterku. Wąska droga uniemożliwiająca swobodne wykonywanie określonych manewrów może być przyczyną kolejnych wypadków drogowych. W ostatnich latach zbierały one śmiertelne żniwo.
W materiale dotyczącym dróg przebiegających przez powiat nakielski przedstawionym na sesji Rady Powiatu Nakielskiego w październiku 2013 r. przez dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Nakle Bartosza Lamprechta, jako jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg wskazano czarnym kolorem prawie dziesięciokilometrowy odcinek drogi powiatowej nr 1921 Paterek-Łankowice.
Kompleksowa, etapowana modernizacja tej drogi powinna objąć również wycinkę drzew rosnących niebezpiecznie blisko drogi oraz budowę ścieżki rowerowo-pieszej o dużych walorach turystyczno-rekreacyjnych stanowiącej element pętli: Nakło-Paterek-Ludwikowo-Samostrzel-Anieliny-Bielawy-Nakło.
Prosimy Zarząd Powiatu Nakielskiego o realizację tak oczekiwanej inwestycji drogowej i złożenie stosownej dokumentacji konkursowej. Prosimy też o pomoc burmistrzów gminy Nakło nad Notecią i gminy Kcynia, których zadeklarowane wsparcie finansowe może zdecydować o pozytywnym dla naszych mieszkańców rozstrzygnięciu konkursu w ramach NPPDL.
Do wiadomości:
- p. Sławomir Napierała
Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią
- p. Piotr Hemmerling
Burmistrz Miasta i Gminy Kcynia
- sołtysi sołectw, przez które przebiega droga