^Do góry

Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

Paterek

Partnerzy

nakło

Uczczono pamięć Powstańców Wielkopolskich.

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

7 lutego, w 105. rocznicę walk stoczonych w rejonie Paterka, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze u stóp Pomnika Bohaterów Powstania Wielkopolskiego 1919 r.

 

7 lutego 1919 r. Niemcy wznowili działania wojenne i w ataku odrzucili powstańcze oddziały z Paterka aż do Studzienek. Te ostatnie w kontrataku odbiły wieś, po czym obie strony toczyły przewlekle walki pozycyjne. Intensywność prowadzonych tu działań zapisała się w historii jako Verdun Polski.


Upamiętniając 105. rocznicę tamtych wydarzeń, delegacje samorządów gminnego i powiatowego, miejscowej szkoły oraz stowarzyszeń, złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze u stóp Pomnika Bohaterów Powstania Wielkopolskiego 1919 r. Warto zauważyć, że sam pomnik uszkodzony przez Niemców podczas okupacji, został odbudowany w 1946 r., ale różni się od pierwotnego. Przede wszystkim z uwagi na wybudowane rondo został nieco przesunięty, a poza tym z siedmiu zdobiących go tablic z nazwiskami poległych powstańców, ocalała tylko jedna i znajduje się w zbiorach nakielskiego muzeum.

fot. Tomasz Rogacki
Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa Paterka