^Do góry

Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

Paterek

Partnerzy

nakło

Fascynując świat pszczół.-warsztaty pszczelarskie w WDK Paterek.

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

 

Wiejski Dom Kultury wraz z filią biblioteczną w Paterku zorganizowały warsztaty pszczelarskie dla dzieci, które poprowadził członek Koła Pszczelarzy w Nakle nad Notecią i wielki pasjonat pszczelarstwa pan Łukasz Gonia.

 

Na początku spotkania każde z dzieci brało udział w przygotowaniu świeczek z pszczelego wosku. Następnie w ogromnym skupieniu wszyscy wysłuchali pszczelich opowieści oraz mogli sami przekonać się na czym polega praca pszczelarza. Pełni zapału pomagali w wirowaniu miodu w specjalnej miodarce. Wcześniej pan Łukasz pokazał dzieciom jak należy odsklepić ramkę z miodem by ten potem z niej wypłynął.

Prezentując strój pszczelarza zaprezentował również liczne akcesoria potrzebne w pracy pszczelarza. Największym zainteresowaniem cieszył się podkurzacz – przyrząd do odymiania pszczół.

Wielką niespodzianką była prezentacja żywych pszczół.  Podczas warsztatów dzięki panu pszczelarzowi dzieci poznały wiele interesujących ciekawostek z życia tych pracowitych stworzeń. Między innymi co to jest rodzina pszczela, królowa-matka, truteń, robotnica, czego pszczoły potrzebują do życia jak wygląda podział prac w ulu oraz jak długo żyją pszczoły. Można było nawet zajrzeć do prawdziwego ula.

Wszyscy pełni wrażeń i nadziei na kolejne spotkanie z panem Łukaszem Gonią otrzymali na koniec świeczkę z pszczelego wosku oraz małe co nieco czyli słoiczek z pysznym miodkiem.

Serdecznie dziękujemy panu Łukaszowi Gonia za tak ciekawe i wspaniałe spotkanie.

Autor: Katarzyna Hass PiMB w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku

Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa Paterka