Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
W poniedziałkowe przedpołudnie Filia Biblioteczna w Paterku oraz Wiejski Dom Kultury gościły w swoich progach panią Marię Kordyś, która jest wiceprezesem Stowarzyszenia Miłośników Zespołu Regionalnego „Pałuki” oraz instruktorem k.o. w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni.
Pani Kordyś poprowadziła dla uczniów klasy III bardzo ciekawe Warsztaty Pałuckie. Dzieci poznały historię Pałuk oraz tradycje ludowe tego regionu. Miały okazję zobaczyć oryginalny stój pałucki, a nawet go przymierzyć. Poznały także nazwy poszczególnych elementów tego stroju. Największym zaskoczeniem była piekielnica oraz ryjok, który także można było przymierzyć. Wybrani modele prezentowali się wyśmienicie w pałuckich strojach.
Pani instruktor nauczyła również uczestników warsztatów zabawy tanecznej „Kukułeczka”, w którą dawniej bawiły się dzieci na Pałukach. Po tańcach i śpiewie wszyscy zasiedli do stolików by wykonać kwiaty pałuckie z kolorowej krepy. Chęci nie zabrakło i po chwili każdy uczestnik warsztatów wyczarował w swoich rękach kolorowy kwiat.
Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do zajęć szkolnych.
Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią-Filia w Paterku
{gallery}2023/BIBLIOTEKA/Piekilnica{/gallery}