Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
Wiosna już zagląda do naszych ogródków, a zające wystawiają nieśmiało ze swoich norek uszy, to oznacza że czas rozpocząć przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Z tej okazji, we
wtorkowe popołudnie, WDK oraz biblioteka w Paterku przygotowały dla dzieci specjalne warsztaty, na których mali artyści przygotowywali wielkanocne dekoracje.
Zanim przystąpiono do ozdabiania jaj oraz wycinania filcowych zajęcy dzieci poznały tradycje i zwyczaje wielkanocne.
Dlaczego w Niedzielę Palmową zanosimy do poświęcenia w kościele gałązki wierzbowych bazi, co oznacza w koszyczku wielkanocnym baranek z masła i bukszpan oraz co symbolizują jajka i sól? Tego wszystkiego mogli się dowiedzieć uczestnicy warsztatów. Oczywiście Śmigus dyngus każdy zna. Oblewanie się wodą to również tradycja wielkanocna.
Podczas warsztatów powstały dekoracje z gałązek derenia i wierzby mandżurskiej, które dzieci przyozdobiły kolorowymi jajkami i filcowymi zajączkami. Swoje zdolności plastyczne dzieci wykorzystały także do ozdobienia styropianowych jaj , które zamieniły się w piękne ozdobione wielkanocne jaja.
Wielkie zaangażowanie i kreatywność dzieci sprawiły, że efekty ich pracy były imponujące.
Dekoracje wielkanocne, które wykonały z pewnością upiększą ich domy.
Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku
Zdjęcia: Katarzyna Hass/ Joanna Makowczyńska