Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
„Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja.
Jaka święta Katarzyna, taka będzie cała zima.”
W poniedziałek 28 listopada uczniowie kl.2a i 2b mieli okazję zwiedzić izbę regionalną, założoną przez panią Iwonę Szopińską, Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Występie. Przekraczając próg izby dzieci znalazły się w innej rzeczywistości. Dowiedziały się jak nazywały się poszczególne pomieszczenia w dawnych domach, jakie przedmioty codziennego użytku były wykorzystywane do konkretnych czynności. Przekonały się, że nic nie było tak łatwe i oczywiste jak teraz. Pani dyrektor opowiedziała również o tym, jak powstało to magiczne miejsce i jaką ważną rolę odgrywa w edukacji szczególnie najmłodszego pokolenia.
Termin wyjazdu do szkoły w Występie nie był przypadkowy. Miała to być również okazja do poznania dawnych obyczajów, wróżb i zabaw andrzejkowych oraz katarzynkowych. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Jedna z nich brała udział w zabawie tanecznej, poznając przy tym różne wróżby i zwyczaje, które towarzyszyły wiele lat temu młodym ludziom podczas wieczorów andrzejkowych. Druga grupa w tym czasie „przepowiadała” sobie przyszłość z lanego w tradycyjny sposób wosku. Na podstawie cienia, który rzucała ulepiona z wosku figurka, dzieci próbowały odgadnąć to, co może je czekać w najbliższym lub bardziej odległym czasie. Na pamiątkę pobytu w izbie uczniowie wspólnie w grupach pokolorowali pastelami ilustracje, które zostały powieszone w salach lekcyjnych. Każde dziecko zabrało ze sobą woskową pamiątkę, głownie po to, aby w domu jeszcze raz dokładniej się jej przyjrzeć i wyczytać przyszłość.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie Anna Karolczak, Edyta Pietrykowska i Anna Lemantowicz.
Dziękujemy Pani Dyrektor Iwonie Szopińskiej za zaproszenie i piękne zaprezentowanie dzieciom obrazków z przeszłości, która jest przecież częścią nas.
Anna Lemantowicz