^Do góry

Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

Paterek

Partnerzy

nakło

Uroczystość 83 rocznicy Zbrodni Pomorskiej w Paterku.

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

12 pażdziernika od Mszy Św. w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Paterku rozpoczęły się uroczystści z okazji 83 rocznicy Zbrodni Pomorskiej. W poprzednich dniach odbył się Bieg Pamięci i Rowerowy

Rajd Pamięci do Potulic. Mszę Św. odprawił ks. proboszcz Mariusz Zbieranek. W marszu mieszkańcy przeszli z kościoła do budynku Białej Szkoły( dzisiaj  Centrum Aktywności i Akceptacji Społecznej). Tu dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią Tomasz Pasieka przedstawił wydarzenia z pażdziernika 1939 roku. Przed tablicą upamiętniającą te tragiczne wydarzenia delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Następnie w Marszu Milczenia przeszli ostatnią drogę pomordowanych na Żwirowisko. Przed pomnikiem upamiętniającym miejsce straceń odmówiono modlitwę, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Uroczystości zakończono odśpiewaniem hymnu.

Dziękuję Redakcji Kuriera Nakielskiego za udostępnienie zdjęć. Zakaz kopiowania bez zgody redakcji Kuriera Nakielskiego.

Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa Paterka