Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
Wczoraj, w sobotę 26 lutego 2022 r. w sali miejscowego WDK odbyło się doroczne Zebranie Sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Paterku. Krótko przed nim delegacja ochotników
tradycyjnie zapaliła znicz pod strażackim kamieniem memoratywnym na naszym cmentarzu.
W zebraniu, któremu przewodniczył prezes OSP Paterek Tomasz Miłowski, oprócz druhen i druhów z naszej jednostki oraz reprezentacji młodzieżowej drużyny pożarniczej uczestniczyli goście: wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP dh Andrzej Bojko, radna Rady Miejskiej w Nakle Anna Karolczak, przewodniczące KGW Paterek Beata Kuglarz i KGW „Wieszkowianki” Mariola Grabowska, pani Danuta Ormińska, sołtys Paterka Piotr Niemczewski, druhowie honorowi Leszek Żebrak i Józef Bujewski. Po wysłuchaniu sprawozdań z działalności i wniosku Komisji Rewizyjnej zebrani jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi OSP Paterek za 2021 rok. Zarząd pracował w składzie: prezes Tomasz Miłowski, naczelnik i wiceprezes Kamil Dudek, z-ca naczelnika Tomasz Komorowski, sekretarz Hanna Mylcarek-Wlazły, skarbnik Maciej Kuszyński, gospodarz Paweł Sel, kronikarz Monika Dudek, członkowie- Jarosław Lepper i Damian Mylcarek. Jednostka w ubiegłym roku wyjeżdżała do zdarzeń 54 razy. Statuetkę i podziękowania otrzymali najaktywniejsi pod tym względem druhowie: kolejny, czwarty już raz Damian Mylcarek, Tomasz Komorowski i Kamil Dudek oraz Błażej Rogoziecki. Przewodniczącym KGW Paterek i Wieszki oraz pani Danucie Ormińskiej wręczone zostały podziękowania i drobne upominki „za pomoc i efektywną współpracę z OSP Paterek w działalności na rzecz mieszkańców Paterka, Wieszek i Janowa”.
W dyskusji, w której głos zabrali również zaproszeni goście, najwięcej emocji wzbudził temat budowy nowej strażnicy w Paterku. Jednostka funkcjonująca w największej po Nakle miejscowości gminnej (2600 mieszkańców), na terenie której działa kilkanaście dużych firm, ma najgorsze warunki lokalowe i niebezpieczny wyjazd z remizy. Ochotnicy czują się lekceważeni przez władze samorządowe gminy Nakło. Wnioski o rozpoczęcie budowy nowej siedziby OSP Paterek formułowane są od wielu lat przez radnych gminnych, radnego powiatowego, przez Zebranie Wiejskie, Radę Sołecką, Zarząd naszej jednostki. Wskazujemy potencjalne miejsca na budowę strażnicy: przy ul. Leśnej (zapisy w planie miejscowym), przy ul. Kcyńskiej, obok powstałej myjni samochodowej, czy między tą drogą, a ogrodzeniem szkoły. W tym ostatnim miejscu infrastruktura remizy, sala, plac, urządzenia do ćwiczeń mogłyby służyć nie tylko strażakom, ale i uczniom oraz innym mieszkańcom Paterka. Nasze apele, wnioski i argumenty, choćby takie jak pojawiające się ostatnio pęknięcia na ścianach obecnej remizy i podłodze garażu, ciasnota, złe warunki sanitarne czy zbliżający się jubileusz 100 lat istnienia jednostki - pozostają bez echa!
Innym tematem była kwestia pomocy dla uciekających przed wojną Ukraińców. Tutaj wskazujemy m.in. na ewentualną możliwość szybkiego przygotowania pomieszczeń mieszkalnych w nieczynnym budynku przedszkola. Należy pilnie przeprowadzić badanie obiektu i określić zakres niezbędnych prac. Deklarujemy naszą pomoc przy pracach remontowych, zbiórkę mebli, wyposażenia, rzeczy, itp. Paterek mógłby w ten sposób „zaopiekować się swoją grupą uciekinierów”. Wielu naszych mieszkańców zadaje pytania w tej kwestii.
Na zakończenie posiedzenia Tomasz Miłowski poinformował, że projekt OSP Paterek pn. „Bez przeszłości nie ma przyszłości. Te mury pamiętają. Rewitalizacja starej remizy w Paterku i jej otoczenia”, dotyczący starego budynku przy. ul. Szubińskiej, zgłoszony w konkursie dla organizacji pozarządowych „Powiatowa Odnowa Wsi 2022”, zyskał akceptację Zarządu Powiatu Nakielskiego i wsparcie kwotą 3500 zł. Realizacja projektu będzie wymagała współpracy OSP ze szkołą, z KGW, Radą Sołecką, parafią, miejscowymi zakładami i wszystkimi chętnymi, dla których ważna jest historia naszej miejscowości.
Materiał: Zarząd OSP Paterek.