Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
7 lutego 1919 r. zapisał się w historii Paterka jedną z powstańczych bitew, którą powstańcy określili polskim Verdun. Te słowa zostały wyhaftowane na powstańczym sztandarze.W 103. rocznicę tego
wydarzenia u stóp pomnika wiązanki kwiatów złożyli: burmistrz Sławomir Napierała, radni rady miejskiej Anna Karolczak, Zdzisław Sell oraz dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Paterka z grupą uczniów. Dyrektor muzeum Tomasz Pasieka powiedział kilka słów o powstańczym czynie. Na tablicy informacyjnej umieszczonej w pobliżu pomnika znajdują się nazwiska 14 mieszkańców Paterka, którzy zginęli w powstaniu.