Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, jawi się nam, a szczególnie młodym pokoleniom jako fakt historyczny w bardzo odległych czasach. Dzielą nas od niego 103 lata i nie ma już jego
bezpośrednich uczestników - powstańców wielkopolskich. Pozostały po nich tylko martwe symbole – groby, pamiątkowe tablice, obeliski, dokumenty, odznaczenia i fotografie. Na szczęście jednak, pomimo tych martwych symboli tkwi ich czyn w naszej świadomości, czego najlepszym dowodem jest nasza obecność na rocznicowych obchodach. Obecność, która wyraża hołd dla tradycji narodowych i patriotycznych naszych przodków, którzy nie szczędzili życia dla wyzwolenia wielkopolskiej ziemi spod jarzma pruskiego.
Powstanie Wielkopolskie choć często bywa niedoceniane – stanowi jedną z najbardziej chlubnych kart historii Polski. Wybuchło spontanicznie, wszędzie tam, gdzie w Wielkopolsce mieszkali Polacy. Wydarzenia rozgrywały się w wielu miejscowościach. Również na naszych terenach Mieszkańcy powiatu nakielskiego włączyli się do Powstania Wielkopolskiego na froncie północnym nadnoteckim. Walczyli pod Kcynią, Szubinem, Wysoką, Łabiszynem, Rynarzewem, Chodzieżą, Czarnkowem.
Działaniom zbrojnym towarzyszyły liczne akcje dyplomatyczne i polityczne. Powstanie Wielkopolskie było ważnym ogniwem w łańcuchu polskich dążeń niepodległościowych i wywarło ogromny wpływ na ukształtowanie się granicy zachodniej i północnej II Rzeczypospolitej.
Musimy pamiętać, że jedną z głównych przyczyn powodzenia Powstania Wielkopolskiego było odpowiednie przygotowanie moralne społeczeństwa, co przejawiało się zaangażowaniem niepodległościowym. Było ściśle związane z atmosferą i pracą domu rodzinnego, w którym krzewienie polskości stanowiło bezwzględny priorytet. To zwycięstwo było przygotowywane przez pokolenia Polaków, którzy dostrzegając klęski poprzednich zrywów niepodległościowych, skupili się na pracy dla kraju i podnoszeniu kultury narodu.
Należy również pamiętać , że nie było by zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – zważywszy na brak polskiej szkoły – gdyby nie Kościół katolicki, pielęgnujący ducha patriotycznego. Duchowni działali w tajnych organizacjach przygotowujących powstanie, przeprowadzali między innymi zbiórkę lekarstw i broni. Wspomagani byli również finansowo przez tych, którzy ze względu na swój wiek nie mogli brać już czynnego udziału w powstaniu.
Wielu z nich znamy – tych walczących i wspomagających. Należeli do rodzin , których potomkowie do dnia dzisiejszego mieszkają w gminach naszego powiatu. Ślad ich życia i działań na rzecz ojczyzny nie tylko żyje w naszej pamięci, ale także na zawsze został zapisany na kartach wielu opracowań historycznych. Jednym z nich jest „Słownik Biograficzny Powstańców Wielkopolskich frontu północnego nadnoteckiego” Warto do niego zajrzeć by przypomnieć sobie o tych, którzy walczyli o swoją ojczyznę i tożsamość.
Pamięć o nich jest naszym dziedzictwem a udział w corocznych obchodach rocznicy Powstania Wielkopolskiego to istotny element podtrzymywania tradycji, która integruje młode pokolenia wokół własnej historii. Zadbajmy o to, by każdego roku nie zabrakło nas w miejscach upamiętniających to ważne wydarzenie i tych, dzięki którym możemy świętować to wielkie zwycięstwo.
Rok 2021 jest szczególnym rokiem, ponieważ pierwszy raz będziemy obchodzić rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego jako święto państwowe.
23 listopada 2021r. Prezydent RP podpisał ustawę o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle n