Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.
Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl
„Siła rzeczy” – opowieść o tym jak los może nas hojnie obdarzyć,
ale też niespodziewanie wszystko zabrać.
Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Paterku zostało poświęcone szczególnej książce. „Siła rzeczy” to opowieść o życiu i o emocjach. Autorką jest krakowska pisarka - Roma Ligocka.
Wyjątkowość tej książki polega na tym, że tworzą ją dwie opowieści. Jedna toczy się współcześnie, a dokładnie w 2020 roku w Nicei. Druga opowieść to pamiętnik Anny Abrahamer – babci autorki. Czas jego pisania przypada na okres przedwojenny aż do momentu wybuchu II wojny światowej i toczy się w Krakowie oraz Nicei.
Autorka pierwotnie postanowiła opisać zagraniczny urlop swoich dziadków, który spędzali na przełomie sierpnia i września 1938 roku w Nicei, chcąc w ten sposób uczcić swoją 30 rocznicę ślubu. W tym celu sama udała się tam, by szukać śladów swoich przodków, przejść uliczkami, którymi chodzili, zatrzymać się w tym samych hotelu i poczuć atmosferę
francuskiego kurortu.
Niestety wybuch pandemii sprawił, że jej plany literackie nabrały innego charakteru. Nie mogła wrócić do Polski. W ten sposób „Siła rzeczy” stała się także opowieścią o przymusowym pobycie na Lazurowym Wybrzeżu, który trwał trzy miesiące. Roma Ligocka została tam sama ze świadomością tego, że właściwie nie wie co ją czeka i jak potoczą się jej losy. Porównała to do czasu, w którym wybuchła II wojna światowa, kiedy jej dziadkowie również nie wiedzieli jak potoczy się ich los. Tym dwóm odległym czasom towarzyszyła ta sama niepewność i strach.
„Siła rzeczy” to opowieść o pamięci i więzi pokoleń. To także opowieść o sile rzeczy, których znaczenie zmienia się w obliczu katastrofy. Niektóre z nich okazują się zbyteczne inne natomiast stają się sposobem na ocalenie najcenniejszych wspomnień.
Polecamy wszystkim tą piękną, poruszającą oraz pełną tęsknoty opowieść.
Kolejne spotkanie DKK w Paterku odbędzie się 16 grudnia. Omawiać będziemy książkę Karen Schaler „Pierwsza taka Gwiazdka” .
Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne