^Do góry

Współczesny Paterek to miejscowość, w której mieszkańcy zamieszkują osiedle Jana Sobieskiego, tzw. Stary Paterek i prężnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Mają do dyspozycji piękny kościół, Wiejski Dom Kultury, dużą halę sportową z widownią na 313 miejsc, ładny choć mało funkcjonalny i niedokończony budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, pięknie położone duże przedszkole, bibliotekę, przychodnię zdrowia „Medikus” oraz kilka sklepów spożywczych i budowlany. Wielu mieszkańców pracuje w miejscowych zakładach pracy takich jak: ZNTK Paterek, Prolab, Zakładach Przetwórstwa Drzewnego, ZUTECH, ROBAK, Polski Asfalt, W Paterku, na około 30 hektarach istnieje Strefa Przemysłowa, która jest priorytetem dla Gminy.


Paterek
Nieoficjalna Strona Internetowa
zdzislaw.sell@paterek.info.pl

Paterek

Partnerzy

nakło

Prezes KPWiK na zebraniu wiejskim odpowiada na pytania mieszkańców.

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Kanalizacja na ulicy Wyzwolenia.

Na zebraniu wiejskim w dniu 29.02.2016r. prezes KPWiK Sławomir Sobczak wspólnie z przedstawicielem firmy projektowej omawiali stan zaawansowania budowy kanalizacji na ulicy Wyzwolenia.

 

Prezes Sobczak stwierdził, że prace idą zgodnie z planem, i są zrealizowane w 99%. Zaznaczył, że jest to najtrudniejsza inwestycja jaką realizuje KPWiK. Całość będzie kosztować około 1,5-1,7 mln zł.  Nie mamy takich pieniędzy, więc trzeba będzie wystartować w konkursie. Podczas prac projektowych napotkano wiele problemów terenowych(nie można iść nową drogą powiatową, w chodnikach idą wszystkie media) i  prawnych(sprawy własnościowe i spadkowe), co wydłużyło etap projektowania. Obecnie nie ma jeszcze zgody Spółdzielni Mieszkaniowej „Westalka” odnośnie wpięcia się do ich kanalizacji. Nie powinno z tym być problemów. Problem występuje jeszcze na jednej działce, bo nie są tam uregulowane sprawy spadkowe. Potem dokumentacja zostanie przekazana do Starostwa Powiatowego w Nakle. Po uzyskaniu zgody i pomyślnym wygraniu konkursu, będzie można realizować tę inwestycję.

Kanalizacja będzie miała charakter grawitacyjno-ciśnieniowy. Będą trzy przepompownie: skrzyżowanie ulicy Szubińskiej i Wyzwolenia, Wyzwolenia i 7-go Lutego, Wyzwolenia i Okrężnej oraz przy tzw. „piętrusie” -Wyzwolenia 68.

Obowiązuje zasada, że gdy kanalizacja idzie przez prywatną działkę, to KPWiK w ramach rekompensaty  wykonuje przyłącze do domu i jeśli jest taka potrzeba wykonuje przepompownie.

Aby pozyskać  środki finansowe, KPWiK musi  złożyć dokumenty i wziąć udział w konkursie  w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej- Program Operacyjny Infrastruktura i Ochrona Środowiska. Istnieją duże szanse wynoszące około 80-90% na pozyskanie tych pieniędzy.

 

Jedno z pytań dotyczyło skromnie mówiąc nieprzyjemnego zapachu w domach na ulicy 7-go Lutego. Jest to zapach z kanalizacji, ale trudno określić którędy dostaje się do mieszkań. Prezes Sobczak obiecał wyjaśnić tę sprawę.

   

Copyrigcht © 2013 Nieoficjalna Strona Internetowa Paterka